Wspólnie z kapitanem Krzysztofem Piwnickim oraz szkołą 4winds przygotowaliśmy bezpłatne prezentacje i warsztaty poświęcone między innymi refowaniu żagli, rozpoznawaniu statków, przygotowaniu do egzaminów na stopień żeglarza i sternika oraz doskonaleniu umiejętności sterowania jachtami żaglowymi. Uczestnicy zajęć mogą liczyć na:

➡️ kupony rabatowe na udział w szkoleniach i kursach
➡️ 50 % zniżki na rejsy bałtyckie
➡️ darmowe zaproszenia na rejs weekendowy po Zatoce Gdańskiej
➡️ darmowych zaproszenia na szkolenie SRC
➡️ voucher na tygodniowe nieodpłatne prowadzenie dowolnego jachtu na dowolnym akwenie przez kpt. Krzysztofa Piwnickiego

Piątek

„Przechyły i odchyły”– Jak przewrócić jacht? Czy to prawda, ze jednostka morska po przewrotce „zawsze wstanie”? Co sprawia, że „ster się nas nie słucha”? Jak wpływać na tendencje jachtu do ostrzenia lub odpadania? Co to jest środek ożaglowania i stateczność kierunkowa? Czy żagle stawiamy w układzie łódki „pod wiatr”? A może jest lepsze rozwiązanie? Czy potrzebny jest nam „desant”?

Piątek - godzina 13:00 
TARGOWA SCENA PREZENTACJI 

„Roluj go – zasady, metody, plusy i minusy refowania żagli– Refowanie to czynność znana każdemu żeglarzowi. Ale jak ją wykonać prawidłowo? Po co tak naprawdę refujemy żagle? Jakie są tego skutki? Na co zwracać szczególną uwagę żeby nie „popsuć” jachtu? Jak refować bezpiecznie? Jakie spotykamy systemy refowania? Na te pytania odpowiemy sobie w czasie dwudziestominutowej prezentacji na scenie targowej.

Piątek - godzina 14:30
TARGOWA SCENA PREZENTACJI 

 

Sobota

„Teraz już tylko egzamin – omówienie pytań egzaminacyjnych na stopień żeglarza i jachtowego sternika morskiego”– Wielu adeptów żeglarstwa już w trakcie szkolenia a często i dużo wcześniej przeszukuje internet  w poszukiwaniu przykładowych pytań egzaminacyjnych. Spotykamy ich w sieci ale także w wielu innych źródłach, niezliczoną masę. Które z nich są istotne? Które pominąć? Jak interpretować intencje twórcy pytania? Co zakuwać a co zrozumieć?  Jak odpowiadać na pytania kontrowersyjne? Co o pytaniach i wymogach egzaminacyjnych mówią przepisy i kto je ustala? Gdzie szukać pomocy?. Na co zwracać szczególną uwagę? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w czasie dwugodzinnego spotkania z praktykiem, egzaminatorem, wieloletnim szkoleniowcem i znawcą tematu kpt. Krzysztofem Piwnickim ze Szkoły Żeglarstwa 4winds. Każdy z uczestników będzie miał też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności rozwiązując przykładowy test egzaminacyjny zgodnie z wytycznymi MSiT

Sobota - godzina 10:00 – 12:00
SALA D 

„To my!!! statki i znaki! – rozpoznawanie statków i znaków nawigacyjnych w dzień i w nocy”– Morza, jeziora i całe śródlądzi  to obszar na którym spotkamy przeróżne rodzaje jednostek pływających i znaków nawigacyjnych. Jachty żaglowe, motorówki, statki pasażerskie, poławiające, pracujące, holujące, znaki kardynalne, specjalne itd. Itp. Każdy z nich musimy umieć rozpoznać aby wiedzieć jak się zachować przy spotkaniu z taką jednostką lub znakiem. Aby nie mieć wątpliwości należy nie tylko znać prawidła i zasady ruchu, ale także umiejętnie odróżnić na wodzie jedną jednostkę od drugiej, jeden znak od drugiego. Jak tego dokonać? Jak rozpoznać z kim lub czym przychodzi się nam spotkać? Jakie znaki sami powinniśmy wywieszać w porze dziennej i jakie światła palić po zmroku? Jak odczytywać znaki nawigacyjne w nocy i w dzień? Czy trzeba się tego „wykuć”, czy może istnieje prosty i przejrzysty system o którym nikt Ci do tej pory nie powiedział? A może macie swoje „sposoby”, którymi chcieli byście się podzielić? O tym wszystkim będzie można posłuchać i porozmawiać w trakcie dwugodzinnego spotkania z kpt. Krzysztofem Piwnickim ze szkoły żeglarstwa 4winds. Spotkanie prowadzone będzie w oparciu o prezentacje multimedialną.

Piątek - godzina 16:00
SALA D

 

„Pływanie pływaniu nie równe – co robić by pływać „lepiej”– Dwugodzinne spotkanie z kpt. Krzysztofem Piwnickim ze Szkoły Żeglarstwa 4winds, który opowie jak to się dzieje, ze jachty pływają? Dlaczego zwrot przez rufę jest, wbrew ogólnemu mniemaniu, łatwiejszy od zwrotu przez sztag? Co zrobić by nasz jacht pływał „lepiej”? Jakie prawidła fizyki trzeba poznać by zrozumieć czym jest siła przechyłu, stateczność kierunkowa i jaki wiatr napędza jacht?. Dlaczego działa on na jacht z innego kierunku i z inną siłą niż podawano w prognozie?  Jak trymować i prawidłowo kierować żaglami? Jakie są przyczyny i skutki refowania? Jak należy refować żagle? Co zrobić gdy jacht się „nie słucha”? Czy topenanta służy tylko do zabezpieczenia bomu a fały do wciągania Żagli?  Jak ustawiać wózki szotowe? Co to jest rajzbelka i po co nam ona? Te i inne ciekawostki poznamy w trakcie prezentacji multimedialnej poświęconej teorii żeglowania, która jest podstawą  prawidłowego panowania nad jachtem. Serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wysłuchania doświadczeń praktyka.

Sobota - godzina 14:00 – 16:00
SALA D