O TARGACH

Największa ilość jachtów żaglowych prezentowanych na targach w Polsce pozwoliła miłośnikom żeglarstwa na zapoznanie się z nowymi konstrukcjami. Zaprezentowane zostały także luksusowe łodzie motorowe wiodących producentów krajowych i zagranicznych, a wśród nich największy jacht motorowych jaki kiedykolwiek zaprezentowano na targach w Polsce.

Nie zabrakło rozwiązań  prototypowych oraz innowacyjnych łodzi z napędem elektrycznym. Wszystkie propozycje tegorocznej edycji Miedzynarodowych Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych, które odbyły się w Łodzi w dniach 15 – 17 listopada 2019 cieszyły się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający Halę Expo mogli zobaczyć kilkadziesiąt jednostek pływających, które powstają w polskich stoczniach i są popularne na całym świecie.

Wśród premier targowych zaprezentowanych podczas BOATSHOW 2019 mogliśmy podziwiać m.in.:

 • największą z prezentowanych na targach w Polsce luksusową łódź motorową Ferretti 450 wyposażoną w trzy kabiny sypialniane, dwie łazienki oraz kuchnię zaskakującą automatyką. Jacht posiada również obszerny flybridge z wygodnymi kanapami, rozkładany stół i materac słoneczny, mocno wyróżnia się spośród innych jachtów w swojej kategorii dzięki niezaprzeczalnym kwalifikacjom morskim, a także najlepszej jakości i włoskiemu wyposażeniu wnętrz. Podróżowanie z rodziną i przyjaciółmi nigdy nie było tak pasjonujące i wygodne.
 • w stoisku jednego z największych polskich producentów mogliśmy zobaczyć Nano mały houseboat do pływania rekreacyjnego. To konstrukcja przypominająca tradycyjne wypornościowe łodzie holenderskie. Dlatego świetnie nadaje się na kanały i jeziora. Świetnie sprawdzi się wśród pasjonatów wędkarstwa. Ofertę przedstawiła Delphia Yachts.
 • ekologiczną łódź motorową zasilaną silnikiem elektrycznym w której głównym źródłem energii elektrycznej są panele fotowoltaiczne zintegrowane z poszyciem jachtu. Jako pomocnicze źródła energii wykorzystywane są turbiny powietrzno-wodne. Dla efektywnego zarządzania pozyskaną energią został opracowany system energetyczno-elektroniczny, który steruje przesyłem energii pomiędzy poszczególne odbiorniki oraz zasila w energię elektryczną turbinę napędową. Innowacyjność jachtu polega na tym, że jednostka pozbawiona jest spalinowego silnika napędowego oraz zbiornika na paliwo. Kolejną nowinką jest zintegrowane poszycie fotowoltaicze z kadłubem (innowacja na skalę światową). Dodatkowa przestrzeń została zagospodarowana na dodatkową jednostkę akumulatorów oraz zwiększenie zbiorników na wodę użytkową. Jacht ten charakteryzuje się możliwością dłuższej eksploatacji na akwenie bez konieczności wpływania do portu na ładowanie akumulatorów. Oferta firmy Enerboat
 • łódź motorową prosto z Finlandii Flipper 900 ST pozwalającą na rejsy w każdych warunkach atmosferycznych. Łódź jest zwinna w manewrowaniu, a jej sportowy charakter ożywa przy przyspieszeniu. Luksusowa powierzchnia pokładu, doskonała nautyka, unikatowy w pełni otwierany elektrycznie dach dający możliwość poczucia łodzi otwartopokładowej. Oferta firmy ECO Marine
 • w stoisku firmy TOPCAT mogliśmy zobaczyć model nowej serii X – bezmieczowy katamaran wszechstronny w swoim zastosowaniu, łączący wysoką jakość i atrakcyjny design. Łatwość żeglowania i bezproblemowy transport sprawiają, że katamaran  ten jest przystosowany do pływania regatowego , turystycznego  jak i typowo rodzinnego . Katamaran TOPCAT  oferowany był w 4 rozmiarach i trzech konfiguracjach.
 • polską premierę silników z rodziny EVINRUDE G2 – 115, 140, 150. Silniki Evinrude typu E-TEC charakteryzują się wieloma udogodnieniami technicznymi, którymi nie mogą pochwalić się konkurencyjne produkty innych marek. Mowa tu przede wszystkim o systemie bezpośredniego wtrysku w jednostce dwusuwowej. Wytrzymałe silniki gwarantują nie tylko możliwość osiągania bardzo zawrotnych prędkości, ale również wysoką efektywność spalania – niższą o 15% względem produktów konkurencji. Co więcej, w porównaniu do innych konstrukcji dwu- i czterosuwowych jednostki te mają o 75% niższą emisję spalin. Moment obrotowy tego produktu jest wyższy aż o ok. 30%, a jego praca jest wyjątkowo stabilna i bardzo cicha. To wszystko sprawia, że szukając najlepszego silnika zaburtowego, warto wybrać produkty Evinrude prezentowane przez Anmarin Boats
 • motorowodne Gokarty 3 Bros – małe, ekonomiczne i nieskomplikowane jednostki napędzane silnikami zaburtowymi. Kierowanie gokartem jest bardzo proste i odbywa się analogicznie jak w samochodzie, poprzez kierownicę. Sternik zajmuje pozycję nisko, w centralnym punkcie gokarta, siedząc w kubełkowym fotelu zapewniającym dobre trzymanie ciała podczas skrętów. Z tyłu za sternikiem znajduje się praktyczny, 60 litrowy schowek, w którym poza gaśnicą, cumą i innym drobnym osprzętem użytkownik może bezpiecznie umieścić swój podręczny bagaż, chroniąc go przez zamoczeniem. To jest również miejsce na kamizelkę ratunkową, gdy łódź jest na postoju.
Fani zabawy na wodzie nie będą zawiedzeni. Gokart 3bros 2FREE wyposażony w silnik 30HP bez trudu może holować dmuchańce lub wakeboardzistę! Czyni to z niego prawdopodobnie najmniejszą motorówkę na świecie przystosowaną do wakeborda! Dla osób które cenią sobie indywidualny styl jest także dobra wiadomość –  produkty można spersonalizować do wymagań klientów w zakresie kolorystyki, detali wykończeniowych, dodatkowego osprzętu nawigacyjnego, sprzętu audio oraz oświetlenia. Więcej na http://3bros.pl/pl/
 • nową odsłoną zaskoczył nas STILLO YACHTS komfortową, ergonomiczną propozycją dla wszystkich wodniaków, którzy lubią komfort wypoczynku i nie chcą ponosić dużych kosztów paliwa.  Jest doskonałą alternatywą dla rodzin z dziećmi, czy dla żeglarzy, którzy ze względu na wiek mogą potrzebować więcej wygody, funkcjonalności i przestrzeni. Na Stillo 30 może wygodnie mieszkać osiem osób, więc doskonale spisuje się zarówno jako łódź dla grupy przyjaciół, jak i w czarterze. Stillo 30 to elegancki, sprawny i szybki jacht, a zarazem komfortowy boothaus. Arca Stillo Yachts
 • ploter map Raymarine z GPS i echosondą zaprojektowany dla prostej obsługi i wydajności przy niewielkiej cenie. Wystawiany przez firmę Eljacht

Podczas targów obecnych było kilkadziesiąt firm czarterowych i szkoleniowych, które organizują wodny wypoczynek w najodleglejszych zakątkach świata. Swoją ofertę zaprezentowali armatorzy z takich państw jak: Tajlandia, Francja, Chorwacja oraz Grecja. Zwiedzający  mogli zapoznać się także z propozycjami wypoczynku na krajowych akwenach. Odwiedzając Boatshow wodniacy poznali ofertę producentów i dystrybutorów osprzętu, elektroniki jachtowej oraz mogli kupić odzież sportową. Nie zabrakło atrakcji dla amatorów kajakarstwa, turystyki wodnej i wędkarstwa. W ramach Boatshow odbyła się także wyprzedaż sprzętu windsurfingowego.

W ramach kilkudziesięciu wydarzeń towarzyszących zaplanowano spotkania, prezentacje i otwarte warsztaty, które dotyczyły m.in.

- najczęstszych wypadków na wodzie
- nawiązywania dobrych relacji między kapitanem, a załogą
- zapobiegania kłopotom technicznym na jachcie
- recyklingu jachtów

Większość polskich producentów przedstawiających swoje oferty można było spotkać na Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow w Łodzi.

BOATSHOW 2019 w liczbach

 • 6895 kupujących z 15 krajów
 • 127 wystawców z Polski, Grecji, Chorwacji, Włoch, Ukrainy, Niemiec, Szwecji
 • 19 premier jachtów żaglowych i łodzi motorowych
 • kilkadziesiąt jednostek pływających – jachtów żaglowych i motorowych
 • 45 % zwiedzających posiada jacht żaglowy lub motorowy
 • 60 % zwiedzających jest zainteresowana dodatkowym wyposażeniem i akcesoriami
 • 70 % zwiedzających zadeklarowało, że zamierza dokonać zakupu w najbliższym roku